Slayt Nasıl Hazırlanır

Slayt Nasıl HazırlanırSlayt hazırlamak için ilk olarak hangi slayt programında slaytın yapılacağına karar verilmelidir. İş hayatında en yaygın kullanılan program Microsoft Power point adlı programdır. Eğer lisanslı bir Office sürümü satın aldıysanız bilgisayarınızın Başlat menüsünden Office seklemelerinde Power Point’ i görebilirsiniz. Buradan Power Point programına ulaşılabilirsiniz.

İlk olarak slayt için kullanılacak materyallerin önceden hazırlanmış olması gerekmektedir. Çünkü slayt sırasında metaryal bulmak zaman kaybı olacaktır. Dolayısı ile slayt içerisinde yer alacak yazı, fotoğraf müzik vs. bir klasör içerisinde hazır olarak bulunması slayt yapılırken kolaylık sağlayacaktır. Programı açtıktan sonra en üstte bulunan tasarım sekmesinden hazır şablonlar seçilebilir. Bunlar Slaytın genel görüntüsünü oluşturmaktadır. Hazır bulunan Slayt tasarımları buradan seçilmektedir.Ardından slaytımızda ilk gösterilecek olan slayt adı ve yapan kişinin adı girilir. Ekle kısmından fotoğraf ve benzeri görselleri ya da müzikler eklenmektedir.

Eğer Slayt birden fazla sayfadan oluşuyorsa yine Ekle sekmesinden yeni Slayt kısmına tıklanarak yeni bir sayfa açılmaktadır. Aynı işlemi tekrarlayarak istenildiği kadar slayt sayfası oluşturulabilir. Eğer resim üzerine yazı eklenmek isteniyorsa, Metin Kutusuna tıklanır. Fotoğraf üzerine metin kutucuğu oluşacaktır. Bu sekmede yazı fontunu ve benzeri işlemlerde yapabilmek söz konusudur. Slayt geçişlerinde efekt kullanmak ve slaytın etkisini arttırmak için, Power point programının hemen üst kısmında bulunan Geçişler sekmesinden ne tarz bir geçiş uygulanacağını seçebilirsiniz. Bu bölümde slaytın otomatik olarak mı yoksa zaman ayarlı olarak mı geçişlerin olacağını sağ kısımda görebilirsiniz. Fare tıklamasında kutucuğu seçildiğinde, slaytlar yalnızca fare komutu ile geçişi gerçekleştirecektir. Eğer sonrasında kutucuğu işaretlenirse, hemen yanında bulunan zaman göstergesinde, hangi zaman dilimlerinde geçişin yapılacağı seçilmektedir.

Slayt Video yada diğer büyük dosyalardan oluşuyorsa, slayta yüklenme süresi biraz zaman alabilmektedir. Tüm bu işlemlerin sonucunda Slayt hazır hale geldikten sonra sol üst sekmede bulunan Mavi Disket biçimindeki sekmeye tıklanarak kaydedebilirsiniz. Dilerseniz CTRL S tuşlarına aynı anda basarak Slaytın bilgisayarın neresine kaydedileceğini belirleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Slayt Nasıl Hazırlanır sorusuna genel olarak cevaplamaya çalıştık. Ancak uzman bir ekip dahilinde çok daha hızlı sürede çok daha etkili slaytlar hazırlanabileceğini unutmamak gerekir. Ayırca Power Point gibi programlarla profesyonel slaytlar hazırlanamayacaktır. Siz de profesyonel slaytları uğraşmadan kısa sürede yaptırmak isterseniz bizle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel slaytlar video işleme programlarıyla yapılmaktadır ve çok güçlü bilgisayarlar gerekmektedir.

Bir önceki yazımızda bulunan Slayt Hazırlama başlıklı makalemiz Microsoft Office, power point ve Slayt düzenleme hakkında bilgiler verilmektedir.